Rózsa növényvédelme

A rózsa botritiszes betegsége

A közismert Botrytis cinerea rózsán jelentkező betegsége. Szabadföldben és növényházban egyaránt előfordul, a csapadékos, párás, nedves környezet különösen fogékonnyá teszi a növényeket.

Kórokozó:

Botrytis cinerea

A Botrytis cinerea (szürkepenész) szinte minden növényen előfordulhat, ha növény tartósan nedves környezetben él. A kórokozó gomba a természetben az elhalt növényi részeken, sebeken telepszik meg, az ép növényi részek pusztulását okozva. Az elhalt növényi részekkel táplálkozva képes sokáig életben maradni.

A fertőzési forrás a elhalt növényi maradvány és a talajra hullott szaporítóképlet. A kezdeti fertőzést a szél, a csapadék (öntözővíz, eső) segítségével terjedő konídiumok okozzák. A gomba fejlődéséhez legkedvezőbb hőmérséklet 18-24C fok. A magas páratartalom, szellőzés hiánya, egyoldalú nitrogéntrágyázás, fényhiány elősegíti a betegség fellépését.

Tünetek:

A sebfelületekből (metszés) kiinduló bordó elszíneződés figyelhető meg, majd ez a hajtás elhal. A tünetek jelentkezhetnek hajtáson, virágon, bimbók alatt, és a virágon. A fertőzött virágokra jellemző tünet, hogy a csészelevelek szétnyílnak, de a sziromlevelek zárva maradnak, majd elhalnak. A hajtásokon és a leveleken szürkésbarna foltok figyelhetők meg.

Rózsa botritisz Rózsa botritisz
Rózsabotritisz

Védekezés:

Mivel a betegséget elsősorban a kedvezőtlen körülmények idézik elő, ezért elsődleges feladat ezen körülmények kiküszöbölése. A levegőztetés, a magas páratartalom csökkentése és az egyoldalú nitrogéntrágyázás elkerülése fontos. A beteg növényi részeket távolítsuk el és semmisítsük meg. Megelőző jelleggel, párás idő esetén vegyszeres védekezést is alkalmazzunk.

Kapcsolódó cikkek:

 

 

rózsa, botritisz, rózsabotritisz, rózsabotítisz, rózsa, betegség, tünetek, védekezés, kórokozó

Hozzászólások