Címlap
Rólam
Fényképeim
Növények, kert
agireceptjei
Dísznövény lexikon
Apróhirdetések
Nagyok
Minden más...
Kvíz, tesztek, játékok
Fejtörők
Kertészeti bioritmus
Mini könyvtárunk
Vendégkönyv
Linkek
Kapcsolat

FutórózsaA rózsa metszése

Miért metszünk?


Metszéssel rendben tarthatjuk rózsáinkat, formázhatjuk őket, és jelentősen megnövelhetjük a virágok számát.

Mikor metszünk?


Tavaszi metszés: ebben az időszakban növényeinket felkészítjük a következő idényre. Megalapozzuk rózsáink növekedését, alakját. Erre a típusú metszésre a tél elmúltával, kora tavasszal kerítsünk időt. Amint látjuk, hogy rózsáink hajtani kezdenek (friss, piros rügyek, hajtások) kezdjük meg a metszést, ne várjuk meg a hajtásrendszer növekedésének erőteljes megindulását.

Nyári metszés: nyáron a legfontosabb feladat az elhalt virágok eltávolítása. Nagyon fontos, mégis sokszor elhanyagolt feladat! Ha eltávolítjuk az elhalt virágokat, akkor növényünket újra virágzásra késztetjük.

Őszi metszés: növényeinket felkészítjük a télre. Eltávolítjuk az elhalt, esetleg letört ágakat, visszavágjuk a hajtásokat, így szélvédelmet biztosítva a rózsáknak (bokorrózsáknál).

Frissen ültetett rózsák metszése: a fútórózsák kivételével az frissen ültetett rózsákat mindig vissza kell metszeni.


Hogyan metszünk?

A metszést mindig éles szerszámmal (metszőollóval) végezzük, minimálisra csökkentve a szövetek roncsolását, elősegítve a gyors gyógyulást. A metszést mindig egy egészséges, kifele néző levélrügy felett 5 mm-rel végezzük. A metszlap mindig a rüggyel ellenkező irányba lejtsen (kb 45 fokban).

Rózse metszése

Bokorrózsák metszése

A metszést kezdjük az elhalt, sérült hajtások eltávolításával. Ezután vizsgáljuk meg a növényt, majd távolítsuk el a legidősebb, vastag hajtásokat a növény tövénél. Ez lehetőséget ad a növénynek a regenerálódásra.

Távolítsuk el, vágjuk vissza azokat a hajtásokat, melyek egymáshoz dörzsölődnek, akadályozzák egymást a növekedésben.

Alkalmazzuk az egyharmad metszést. Minden megmaradt (nem elhalt, nem összenőtt) hajtást vágjunk vissza egyharmadával. Ezen metszés során alakíthatjuk igényünknek megfelelően a növény alakját, formáját. Ha egy idősebb, vastagabb hajtást erősebben visszavágunk, akkor azt pótolhatjuk egy fiatalabb, egy-két éves hajtással. Ne féljünk attól, hogy elrontjuk a metszést, vagy hogy elpusztítjuk a növényt. Ha csak néhány centiméter egészséges hajtást meghagyunk, a rózsánk ki fog hajtani, és virágozni fog.


Futórózsák metszése

A metszést itt is az elhalt, sérült, egymást keresztező, egymást akadályozó hajtások eltávolításával kezdjük.

A vezérhajtások visszavágásával rózsánk méretét, növekedési irányát szabályozhatjuk.

Az oldalhajtásokat a vezérhajtások minden oldalán vágjuk vissza kb 8 cm-es nagyságra (3-5 rügy). Ne bántsuk azokat az oldalhajtásokat, melyek a metszés időpontjában éppen virágoznak, vagy a kapaszkodásban fontos szerepük van.


Hibrid tearózsák metszése

A metszést itt is az elhalt, sérült, egymást keresztező, egymást akadályozó hajtások eltávolításával kezdjük.

A nagyon vastag, idős, nem produktív hajtásokat tőből, teljesen távolítsuk el, helyet adva a fiatal, egészséges hajtásoknak.

Válasszuk ki a legegészségesebb, legéleterősebb hajtásokat (egészséges zöld színűek) és az összes többi hajtást távolítsuk el. Ezen hajtások kiválasztásánál figyeljünk, hogy a növény közepét elég szellősé tegyük. Fiatal növények esetében 3-5 hajtást hagyjunk meg, míg idősebb növények esetében többet.


Elhalt virágok eltávolítása

Az elhalt virágok eltávolításával (ahogy az már fönt megjegyeztem), a növényt újra virágzásra tudjuk késztetni. Ha az elhalt virágokat a rózsán hagyjuk, akkor termés érlel, és azon a hajtáson nem hoz több virágot. A helyes eltávolítás az alább ábrán látható.

Elhalt virág eltávolítása
A rózsák helyes metszése állandó vitatéma a kiskert tulajdonosok körében. Ezt a cikket is vitatni fogják jónéhányan. Kritikát csak attól fogadok el, aki belinkeli saját oldalát, ahol többet és jobbat olvashatunk a témáról! :-)

Mátyás Ciprián, 2009. április 23.

rózsa, tearózsa, rózsa metszés, rózsa metszése, rózsák, bokorrózsa, futórózsa, kúszórózsak rózsametszés

Hozzászólások

Aniboni 07 Október 2012, 09:11
Tavasszal 30 tő rózsát kaptam születésnapomra. Mind egytől egyik gyönyörű és már e nyáron egyfolytában virágoztak. Az itt olvasott tanácsok batartásának köszönhetem.A talajt mulccsal borítottam. Elegendő fagyvédelem ez,vagy kupacoljam a tövét? Előlre is köszönöm a választ.
Lilla 12 Május 2012, 12:34
mit kell csinálni ahhoz hogy a rózsa olyan egyenes és szép legyen mint a bolti? vagy ez direkt ilyenfajta? ha igen hol lehet venni?
zoli 03 Május 2011, 20:49
Futórózsákat ültettem és szeretném tudni,hogy neveljem az elsö évben.Húzzam el vízszintesen az első hajtásokat(a talajtól kb 50cm) vagy hagyjam nőni fölfele.Szeretném ,ha minnél tőbb árnyékot adnának a terasznak.
Zoli 03 Május 2011, 20:44
Futórózsákat ültettem és szeretném tudnneveljem az elsö évben.Húzzam el vízszintesen i,hogy miként az első hajtásokat(a talajtól kb 50cm) vagy hagyjam nőni fölfele.Szeretném ,ha minnél tőbb árnyékot adnának a terasznak.
Zsu.7 31 Március 2011, 08:48
Nagyon szépen köszönöm a hasznos tanácsokat!!!
Magdika 27 Március 2011, 17:25
Koszonom szepen a segitsdeget.:)
Kovács Noémi 22 Március 2011, 10:15
Azért köszönöm
Ciprián 21 Március 2011, 20:19
Kedves Noémi!

Sajnos beszerzésben nem tudok segíteni. :-(

Üdvözlettel,
Ciprián
Kovács Noémi 21 Március 2011, 15:44
Szép napot!

Szeretnék tanácsot kérni, hogy Budapesten tudna-e ajánlani, valami jó helyet, ahol szép rózsákat lehet venni. (Budán?) vagy tudna jó online helyet? Köszönöm
J.Judit 10 Március 2011, 11:48
Nagyon köszönöm, nekem semmi kifogásom az ide leírtakkal, ki fogom próbálni, aztán majd beszámolok az eredményről!
Van új infó, még a mamám azt mondta, hogy a virág alatti harmadik levélpárnál kell metszeni az elhervadt rózsákat. Ha ott van új hajtás, ha nincs, akkor még lentebb...
Még egyszer köszönöm!
Ciprián 01 Szeptember 2010, 20:31
Tisztelt LAndrás!

A kertészetekben kapható futórózsák szinte mindegyike fagytűrő.
Mindenféle támrendszer nélkül sajnos a rózsák nem nőnek 2-3 méteresre. Valamiféle támrendszert mindenképpen biztosítani kell nekik.

Üdvözlettel,
Mátyás Ciprián
LAndrás 01 Szeptember 2010, 09:13
Tisztelt Mátyás Ciprián!

Kérem szíveskedjen segítségemre lenni. Olyan rózsafajtákat keresek ami fagytűrő és hámrendszer nélkül 2 - 3 méter magasra is megnő.
Tisztelettel: LAndrás
Ciprián 15 Július 2010, 17:39
Kedves Judi78!

A rózsák a virágaikat a hajtásvégeken hozzák, ezért a lehető legtöbb elágazásra kell késztetni őket. Ezt a hajtások rendszeres visszavágásával lehet elérni.
A virágzás esetében azonban ennél is fontosabb a megfelelő tápanyag ellátás, mert a rózsa tápanyagigényes növény. A nitrogén tartalmú műtrágyák mellett nagyon fontos a foszfor és kálium tartalmú műtrágyák alkalmazása is.

Üdvözlettel,
Mátyás Ciprián
Judi78 14 Július 2010, 18:59
Kedves Ciprián!

Első saját kertem, és első saját rózsatöveim szépsége érdekében kérem a segítségét. 2 tő futórózsám és 1 tő bokorrózsám van. A metszésről írtakat köszönettel elolvastam és minden igyekezetemmel betartom. Kérdésem a metszésükkel kapcsolatban az, hogy miként érhetném el, hogy a futórózsák ne a legtöbb helyen és a fenti képen is látható módon csak kb. 1m magasság felett virágozzanak, hanem tetőtől talpig? Ez szintén kérdés a bokorrózsa esetében, aminél szintén szeretném, ha csupa virág lenne majd mindenütt.
Köszönettel: Judi78
Ciprián 03 Július 2010, 21:40
Kedves Dóra!

A rózsákat szemzéssel szaporítják, így a dugványozásnak nemes fajták esetében nincs értelme. Házi körülmények között nem érdemes foglalkozni a szaporításával.

Üdvözlettel,
Ciprián
Győrffy Dóra 02 Július 2010, 22:37
Kedves Ciprián! Van egy évek óta gyönyörűen virágzó, illatos rózsabokrunk, mely viszontagságos éveket, egy építkezést is végigélt, amikor igencsak elhanyagoltuk. A kérdésem, hogy lehet-e ezt a növényt valahogy szaporítani, ágait meggyökereztetni, hogy máshol is ilyen ellenálló, szép rózsabokrunk lehessen? Üdvözlettel: Dóra
Ciprián 31 Május 2010, 19:29
Kedves Júlia!

Lehet, de különösen kell figyelni az edény méretére, és a tápanyag valamint vízellátásra.
Télre nyugodtan kint lehet hagyni.

Üdvözlettel,
Ciprián
Sz Júlia 31 Május 2010, 11:43
Tisztelt Ciprián

Szeretném kérdezni lehet-e futórózsát dézsába ültetni.Ha igen, akor kint lehet hagyni?
Köszönöm
üdvözlettel Júlia
Ciprián 24 Május 2010, 10:39
Kedves Viki!

A rózsa szárán a koniotíriumos szárfoltosság, míg a levélen a diplokarponos levélfoltosság nevű betegség okozhat ilyen tüneteket. Mindkettő gomba eredetű megbetegedés. A levélfoltosság ellen sikeresen lehet védekezni gombaölő szerek használatával, míg a szárfoltosság esetében a megelőzésre kell helyezni a hangsúlyt, mert a gomba a száron ejtett sebeken (pl. metszési felület) jut be a növénybe.
Elvileg a fertőzött hajtás levágása segíthet, így van remény, hogy egészséges lesz a rózsa.

Üdvözlettel,
Ciprián
Viki 24 Május 2010, 06:35
Kedves Ciprián!
Volt egy gyönyörű és elég idős, rózsaszín futórózsám. Két éve megjelentek a leveleken és a szárakon is fekete, rozsdabarna foltok. A szár belül is fekete volt, a levelek lehullottak róla teljesen, bármivel permeteztem. Idén tavasszal visszavágtam teljesen tőre, vagy kihajt és egészséges lesz vagy megy a kukába. Ki is hajtott, látszólag erős, egészséges hajtásai vannak és elég gyorsan nő. A kérdésem az lenne, mit lehet még tenni, ha újra foltosodik a levél és elkezdi hullatni őket. Jelenleg egészségesnek tűnik, meg lehet-e előzni valamivel a betegséget, mielőtt újra kialakulna?
Ciprián 14 Május 2010, 17:07
Kedves Tamás!

A futórózsán csak annyi erős hajtást kell meghagyni, amennyi a rózsával elérni kívánt célhoz elegendő. Ha egy fal vagy egy oszlop, stb befuttatása a cél, akkor az adott felületet akár két-három erős vesszővel is be lehet futtatni.
A virágzás után mindig csak a virágokat kell eltávolítani. (a cikk alsó képén látható a metszés ideális helye)

Üdvözlettel,
Mátyás Ciprián
Tamás 13 Május 2010, 00:07
Kedves Ciprián!

Korábban meddőnek gondolt futórózsáim (l. a levelezésben) zöme most elkezdett virágot hozni, még ha vannak is meddőnek tűnő hajtások nem kis számmal. Kérdésem, hogy az ilyeneket vágjam-e le teljesen, mert csak az erőt viszek el, illetve, hogy a virágzó ágakat (ezek néha viszonylag hosszú szárn vannak) mennyire vágjam vissza, miután a virág elhervadt. Teljesen, az egész ágat, vagy annak egy részét csak?
Előre is köszönöm válaszát.
Janek 10 Május 2010, 22:35
Szép estét! Nagyon sok információt kaptam a helyes metszésről amit nagyon szépen köszönök! Futó rózsám van a ház mellett egy kezdetleges lugas forma. Imádom és jó érzés látni a szép virágokat! Kérdéseimet a fentiekben és az itt leírt válaszokból kimerítettem így köszönöm szépen ! További szép estét! Janek Simontornyáról!
Ciprián 10 Május 2010, 20:19
Kedves Katalin!

Ha rózsafán a magas törzsű rózsát érti, akkor azt úgy gondolom, csak vásárolni érdemes. Ezeket magas törzsre oltják, ami gyakorlatot és szaktudást igényel.

Üdvözlettel,
Ciprián
B Katalin 10 Május 2010, 12:46
Tisztelt Ciprián! A rózsafáról szeretnék érdeklődni hogy azt hogy kell nevelni, lehet házilag is nevelni? Nagyon szeretnék rózsafát , tudom hogy azt nehezebb de megprobálnám.Köszönöm.
Cs.Gábor 26 Március 2010, 20:26
És ezeket a tápanyagokat, hogy pótoljam? Úgy értem, hogy van kimondottan rózsáknak való tápoldat?
Ciprián 26 Március 2010, 19:22
Tisztelt Gábor!

Mindkét kérdésre a megfelelő tápanyagellátás lehet a megoldás. A rózsák nagyon tápanyagigényes növények, a tápanyag utánpótlást minden évben igénylik. A tápanyag nem csak nitrogén kell hogy legyen, hanem tartalmazzon káliumot és foszfort is.
A túlzott hajtásnövekedést rendszeres metszéssel lehet kordában tartani.
Az elhalt virágokat azonnal el kell távolítani a bokrokról, így a növényt újabb virág hozatalára kényszerítjük.

Üdvözlettel,
Ciprián
Cs.Gábor 26 Március 2010, 06:23
Tisztelt Ciprián!
1.
Az lehet-e egy rózsánál szabályozni, hogy ne a hajtások fejlődjenek, hanem több virágot hozzon? Ha lehet, akkor hogyan?
2.
Van egy futótózsám, amin sok virág van, de ezek a virágok, amikor kinyílnak kb 2 napig tartanak. 1 nap után hullanak le a szirmaik és száradnak lefelé. Hogy tudnám azt elérni, hogy tovább tartsanak ezek a virágok.
( Van egy vörös futórózsám is azon 8-10 napig is gyönyörű egy-egy virágcsoport. )
Ciprián 20 Március 2010, 18:41
Kedves Tamás!

Esetenként előfordul, hogy egy tő nem hoz virágot.
Én mindenképpen javasolnám, hogy még egy évet adjon a növényeknek. Fontos a tápanyagutánpótlás, mert a rózsák csak megfelelő ellátás esetén hoznak szép, dús virágot.
Ha szerves trágya nem áll rendelkezésére, akkor olyan műtrágyát használjon, mely tartalmaz nitrogént, foszfort és káliumot egyaránt (pl. 15:15:15 arányú NPK műtrágyát).
A rózsák elsősorban a napos helyeket kedvelik (lsd. néhány hozzászólással lejjebb!).
A fent leírt metszési módok általánosságban jól alkalmazhatók. Én csak minimálisan erősebb metszést javaslok.

Üdvözlettel,
Mátyás Ciprián
Tamás 20 Március 2010, 16:17
Kedves Ciprián!

Tavelyelőtt ősszel ültettem szőregi termesztőtől, tehát nem hipermarketből vásárplt futórózsákat. 6 tőből m indössze egy hozott virágot, egy félfutó jellegű. A többi csak nőtt, de egyetlen virág sem nőtt rajtuk. Igaz, a kert árnyékosabb felén vannak, de azért talán néha rózs enőhetett volna rajtuk. A kérdésem: ültessek heyettük másikat, mert mondjuk meddők (van ilyen rózsáknál), vagy várjak még egy évet velük, hátha virágoznak. ha igen, érdemes-e jobban visszametszeni őket, vagy csak úgy ahogy fentebb Ön leírta?
Ciprián 19 Március 2010, 17:59
Kedves Judit!

Az ültetési mélység minden esetben adott. Olyan mélyre kell ültetni a rózsát, amilyen mélyen az előző helyén volt. Ez a szint mindig látszik a rózsa tövén. Se mélyebbre, se sekélyebbre nem szabad ültetni.
A földlabdás rózsa egy kicsit biztosabban ered, de a szabadgyökeres növények is jó eséllyel maradnak meg, ha szakszerű ápolást kapnak.
A bevásárlóközpontokban egyébként nem szabad semmilyen növényt vásárolni. Ennek sok oka van, amikre itt nem térnék ki.
A trágyát azért túlzásba se szabad vinni, és minden esetben keverni kell földdel, mert különben éget. Elképzelhető, hogy a túl sok trágya okozta a pusztulást, így erre legközelebb érdemes figyelni.

Üdvözlettel,
Ciprián
Judit73 19 Március 2010, 12:19
Kedves Ciprián!

Köszönöm válaszát. Megpróbálkozom újabb ültetéssel. A marhatrágya mennyire megfelelő erre a célra? A talajt elég mélyen előkészítettük, keverve azt trágyával, több rétegben. A kiszedett elpusztult tövek gyökérzete szinte minimálisat fejlődött az elültetéshez képest.
Van befolyása az ültetés mélységének a gyökér fejlődéséhez? Illetve annak, hogy földlabdás a rózsa, azzal ültetjük el vagy csak a gyökérzet minimálisan van csomagolva (amiket a bevásárlóközpontokban is lehet kapni).

Köszönöm gyors válaszát! Szép napot kívánok önnek! :)

J
Ciprián 18 Március 2010, 18:57
Kedves Judit!

A rózsák szeretik az egész napos napsütést. Gondoljon csak a híres francia, angol parkok rózsekertjeire.
Érdemes lenne a kipusztulás okát kideríteni, bár tudom, hogy ez bizonyos esetekben nagyon nehéz.
Én azt javaslom, hogy az új töveknek más helyet kellene keresni, a tövek alá lehetőleg szerves trágyát ásni a talajba. A tűző nap nem lehet akadály, biztos, hogy nem ez volt a pusztulás oka. Én innen a távolból a talajra gyanakszom.
Üdvözlettel,
Ciprián
Judit73 18 Március 2010, 10:08
Kedves Ciprián!

Érdemes-e újabb rózsatövek ültetésével próbálkoznom ott, ahol az előző ültetés kipusztult? Pedig betartottuk az ültetési ajánlásokat, tápoldatoztuk, metszettünk. Ez első évben úgy nézett ki, hogy megeredtek és jól is érzik magukat. A második évben viszont mind az 5 tönkrement a nyár folyamán. Van-e olyan rózsafaj, ami az egésznapos napsütést bírja? Sajnos, még az árnyékot adó fáink nem nőttek meg akkorára, hogy a kert ezen részén legalább pár óra érnyék volna a nyári napsütésben. A talaj felső rétege inkább homok, mint föld. Igaz, amelyik növényünk gyökérzete eléri a mélyebben lévő nedves, agyagos talajt, az utána gyönyörű.
Melinda 08 Március 2010, 07:05
Hálás köszönet a válaszért,
szép napokat, üdv,
Melinda
Ciprián 07 Március 2010, 20:50
Kedves Melinda!

Metszéssel meg kell nézni, hogy a rozmaring alsó hajtásaiban van-e még nedvkeringés, élet. Ha igen, akkor érdemes visszavágni, és bízni benne, hogy az alsó rügyek kihajtanak.
Ha a rózsafán törzsre oltott rózsát ért, akkor igen, hasonló a metszési mechanizmus, és elsősorban a formára alakításra kell helyezni a hangsúlyt.

Üdvözlettel,
Ciprián
Melinda 07 Március 2010, 19:42
Előző levelemhez: bocsánat, csak most vettem észre, hogy itt csak rózsákról van szó, én meg rozmaringról is kérdeztem, de talán erre is kapok választ.
Melinda 07 Március 2010, 19:33
Kedves Ciprián!
Télen a gyönyörű, majd másfél méter magas, terebélyes rozmaringom tönkrement. Levelei szürkések, hullanak. Nagyon a szívemhez nőtt, ha tövig visszametszem, van esélye, hogy kihajt?
Még egy kérdés: a rózsafát hasonlóan kell visszametszeni, mint a bokorrózsát?
Köszönöm, ha segít, üdvözlettel
N. Melinda
Ciprián 06 Március 2010, 00:18
Kedves Gábor!

Ha tudok, segítek. Ha nem tudok... :-)

Üdvözlettel,
Ciprián
Csuhai Gábor 04 Március 2010, 22:32
Nagyon szépen köszönöm válaszát! Örülök, hogy egy olyan oldalra találtam, ahol válaszolnak a kérdéseimre, mert még lesz.
Ciprián 03 Március 2010, 19:39
Tisztelt Gábor!

A futórózsák metszése a sérült, elhalt részek eltávolítására, valamint a növény irányítására, növekedésének kordában tartására irányul.
Egy tövön 3-4 hajtás meghagyása indokolt. Ennyivel az adott terület szépen befutattható és a növényt se terheljük túl.
A hosszúságát az Ön igényei határozzák meg. Ha túl hosszúak, vagy úgy érzi, hogy az év folyamán túl nagyok lesznek, akkor indokolt visszavágni őket. Erre nincsen pontos szabály.

Üdvözlettel,
Mátyás Ciprián
Csuhai Gábor 03 Március 2010, 10:41
Üdvözlöm!

Érdeklődnék a futórózsa metszéséről.
Tavaly ültettem a futórózsákat és tavaly hatalmas hajtások lettek rajta. 7-8 hajtás is van egy tövön, ezek kb. 100-150 cm hosszúak.
Kérdés:
Hány ilyen hajtást hagyjak meg egy tövön, és ezeket milyen hosszúra hagyjam?
Ciprián 20 November 2009, 19:43
Kedves Horváth Mihályné!

Várom a fényképet!
E-mail címem: [email protected]

Üdvözlettel:
Ciprián
Horváth Mihályné 20 November 2009, 18:23
Kedves Ciprián!
Nagyon szépen köszönöm a válaszát_ Már előzőleg is szerettem volna írni, hogy az a fotó, (ami a rózsa metszése címszó mellett látható, arról a kis fehérre meszelt falú házról és a futórózsáról), ugyan olyan hangulatú, mint az én kis házam. Azt szeretném kérdezni Öntől, hogy volna e lehetőségem jpg file küldésére, ha lefotóznám a rózsabokrot és a környezetét? A fotó nyomán ismét kérve véleményét a rózsa gondozásáról.
Tisztelettel,
Horváth Mihályné.
Ciprián 17 November 2009, 18:14
Kedves Horváth Mihályné!

Ahogy Ön is írja, ez valóban lehet fajtatulajdonság, lehet az adott növény genetikája okozta tulajdonság és az is elképzelhető, hogy a növény nem a számára megfelelő körülmények között (pl talaj) él.
Mivel a házat egy éve vásárolta, lehet, hogy ez az eset csak egy szerencsétlen véletlennek köszönhető, és a jövő évben ez a típus is csatlakozik a többi rózsához.
Sajnos így látatlanban ennél konkrétabb választ én sem tudok adni!

Üdvözlettel:
Mátyás Ciprián
Horváth Mihályné 17 November 2009, 18:02
Kedves Cipriám! Nagyon hasznos tudnivalókat közölt. Egy éve vettem ezt a kis falusi házat, ahol lakom és az előző tulajdonosok néhány rózsabokrot ültettek. Az egyik bokor halvány lila rózsát virágzik, (az elvirágzott rózsákat levágtam, de a többö bokorral ellentétben ez a fajta, az év során nem hozott több virágot. Ez egyí bizonyos fajta sajátossága lehet? Netán különleges bánásmódot igényel.Válaszát várom, tisztelettel, Horváth Mihályné
Ciprián 10 Július 2009, 17:46
Tisztelt Gábor!

A rózsa tudomásom szerint a gyorsan (néhány hét) gyökeresedő növények közé tartozik, azonban tudni kell, hogy a rózsa fajtákat szinte kivétel nélkül alanyokba szemzik, ezáltal ötvözve az alany és a nemes növény előnyös tulajdonságait.

Üdvözlettel:
Mátyás Ciprián
B.Gábor 10 Július 2009, 09:55
Tisztelt Ciprián!

Ha rózsát szeretnék hormonnal gyökereztetni,akkor az kb. mennyi idő mire meggyökeresedik?
Gyongyi 26 Június 2009, 20:24
szerintem jo dolog ezt tudni!
Nagyon szeretem a rozsat, es szeretnek meg egy futorozsfat ultetni!
sziasztok!

Név*:

Kedves Olvasóink! Kérem ne címezzenek a hozzászólásban kérdést közvetlenül nekem, mert idő hiányában nem tudom megválaszolni őket! Köszönettel és tisztelettel: Mátyás Ciprián

Hozzászólás szövege*:

 (Kérlek írd be SZÁMJEGYEKKEL a képen látható karaktereket!)
 

Balkonnövények, balkonnövények télre

Kategória: Dísznövény

Ha körülnézünk a magyarországi balkonnövény piacon, akkor egyre szélesedő választékot találunk, évente jelennek meg újdonságok, katalógusok hívják fel a figyelmünket eleddig nem látott fajtákra, változatokra. Ennek ellenére még ma is a muskátli uralja az erkélyeket, annak ellenére, hogy a legtöbb esetben a növények szépsége meg se közelíti a fényképeken látottakat. Ennek a visszafogott esztétikai élménynek több oka is van: * a balkonláda tulajdonosok többsége a muskátlit áttelelteti , többnyire - megfelelő hely hiányában -, szakszerűtlenül (és öntözetlenül!), így....

Bővebben...

Hasznos és szép - egy kedves Olvasóm, Jutka képei

Kategória: Kreatív kertészet

Az alábbi, rendkívül ötletes és hasznos megoldást egy kedves olvasóm osztotta meg velem. Azt hiszem a képekhez nem kell különösebb magyarázatot fűzni. A kerti sütőbe helyezhető asztal díszíthetővé teszi a sütőt és hasznos felületet ad, míg sütéskor kiváló konyhaasztalként használható.

Bővebben...
Címlap -- Növények -- Minden más -- Jogi nyilatkozat -- Kapcsolat